Aktualności - Osoby Starsze
Bliskie spotkania seniorów  z JaponiąPoczątek kwietnia to powiew wiosennego wiatru, coraz cieplejsze promienie słońca i czas, w którym zaczynają kwitnąć wiśnie. W Japonii jest to okazja do obchodów jednego z największych świąt - Hanami, a w Dziennym Domu Pomocy  okazja do zorganizowania Tygodnia Kwitnącej Wiśni.
Rozpoczęliśmy go prezentacją pt. „Świat z papieru i stali”, która miała za zadanie przybliżenie naszym Seniorom tak egzotycznego kraju jakim jest Japonia. Sporą porcję informacji o najważniejszych miastach, miejscach i obyczajach urozmaicały piękne zdjęcia. Tego samego dnia odbyły się zajęcia grupowe, na których Seniorzy wykonywali z gliny laleczki kokeshi. Małe damy w kimonkach, z charakterystycznymi fryzurkami podbiły serca uczestników.


Kolejny dzień był dla Seniorów okazją do wzięcia udziału w pokazie zakładania kimona. Krótki wykład zaznajomił ich z elementami tego tradycyjnego stroju oraz jego odmianami. Potem nastąpiła prezentacja kitsuke, czyli sztuki zakładania kimona. Wytrwałe modelki dzielnie znosiły wszystkie zabiegi, by potem wziąć udział w sesji zdjęciowej. Dodatkową atrakcją tego dnia była degustacja zielonej herbaty oraz przyspieszony kurs posługiwania się tak niewygodnym narzędziem do spożywania potraw jakim są pałeczki.Bliskie spotkania seniorów  z Japonią
W czwartek odbył się pokaz filmowy adaptacji książki Arthura Goldena, który zgromadził sporą grupę kinomanów. Wzruszająca historia opowiadająca dzieje miłości w przedwojennym świecie Kyoto, pełnym gejsz i herbaciarni stała się powodem długiej dyskusji po zakończeniu projekcji.
Na zakończenie Tygodnia Kwitnącej Wiśni odbył się ostatni wykład nawiązujący tematyką do seansu z poprzedniego dnia pt „Gejsze – tajemnica orientu”. Seniorzy mogli przekonać się jak nietypowym, oryginalnym i trudnym jest zawód gejszy, czym „kobieta sztuki” zajmuje się na co dzień, jakie są charakterystyczne cechy jej wyglądu i czym różni się maiko od geiko. Prelekcja została urozmaicona licznymi zdjęciami współczesnych gejsz.
bip Oswiecim
©2024 Dzienny Dom Pomocy w Oświęcimiu