Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w domu i na drodze? Jak powinien wyglądać kodeks bezpiecznego seniora? Dlaczego nie powinno się ufać nieznajomym? - na te i wiele innych pytań związanych z bezpieczeństwem osób starszych odpowiedzieli naszym seniorom funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, komendant Straży Miejskiej w Oświęcimiu oraz instruktor samoobrony.
Osoby starsze są grupą osób, która często jest narażona na różnego rodzaju niebezpieczeństwa oraz oszustwa, w związku z czym, temat bezpieczeństwa powraca co jakiś czas w naszym ośrodku. Prelekcje, jakie przygotowali nasi goście cieszyły się dużym zainteresowaniem. Funkcjonariusze policji podkreślali kilkakrotnie, by NIE UFAĆ NIEZNAJOMYM, nie podejmować żadnej dyskusji, nie dzwonić na podejrzane numery telefonów. Należy pamiętać, że urzędnicy, pracownicy banków, gazownicy uprzedzają nas przed swoją wizytą. Policjanci zachęcali również, byśmy byli czujni także na to, co się dzieje u naszych sąsiadów, w myśl zasady: NIE BĄDŹ OBOJĘTY i jeśli zauważymy coś niepokojącego, powinniśmy zadzwonić na numer 112 lub 999.
Seniorzy wysłuchali również prelekcji na temat bezpieczeństwa na drodze, usłyszeli m.in. o konieczności noszenia elementów odblaskowych, przechodzenia przez jezdnię tylko w miejscach dozwolonych - "na pasach" i na zielonym świetle.
Przy okazji tematu bezpieczeństwa warto przypomnieć mieszkańcom Oświęcimia o akcji "KOPERTA ŻYCIA" (karta informacyjna o stanie zdrowia seniora w plastikowej kopercie, umieszczana w lodówce) ułatwiająca podejmowanie działań, ratujących życie osobom starszym, przez służby medyczne. Wszelkich informacji na ten temat można uzyskać w Dziennym Domu Pomocy w Oświęcimiu. Oprócz tematu bezpieczeństwa, jak zwykle miniony tydzień pełen był różnego rodzaju zajęć. Była arteterapia, na której między innymi stworzyliśmy plakat Bezpiecznego Seniora, a w ramach muzykoterapii odwiedził nas zespół wokalny Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Oświęcimiu, któremu raz jeszcze serdecznie dziękujemy za piękny koncert i wspólne kolędowanie.