Od kilku tygodni nasi Seniorzy poznają tajniki gry w boules ( znanej też pod nazwą pentaque lub bocce ) oraz smakują przyjemności wynikających z tej nowej formy spędzania czasu. Boules to narodowa gra Francuzów, której zasady są bardzo proste. Pierwszymi graczami gry w kule byli w czasach starożytnych Grecy i Rzymianie, choć sposoby ich gry nieco się od siebie różniły. Ci pierwsi grali za pomocą okrągłych kamieni, drudzy – używając drewnianych kul pokrytych żelazem. Dzisiejsza gra w boules jest ponoć drugim pod względem popularności sportem rekreacyjnym na świecie. Najważniejsze jest jednak
to, że do zabawy może przyłączyć się każdy, bez względu na wiek, ograniczenia fizyczne i niepełnosprawność. Nie wymaga ona dobrej kondycji, ani specjalnych nawierzchni. Liczy się towarzystwo i oczywiście kule.
Nasi Uczestnicy szybko złapali bakcyla i każdemu spotkaniu grających w kule towarzyszy wspaniała atmosfera rywalizacji, ale i przyjaźni.
Obecnie treningi zostały zintensyfikowane, bowiem już za tydzień nasza druzyna wystartuje w rozgrywkach miejskich z innymi organizacjami i instytucjami.
Poniżej przedstawiamy zasady gry, zachęcając równocześnie innych Seniorów do spróbowania tej formy sportu i rekreacji:
Komplet do gry składa się z 8 metalowych kul i jednej mniejszej kulki zwanej świnką lub kuszonką. Gra może odbywać się na trawie, asfalcie, parkiecie, ogólnie mówiąc wszędzie tam, gdzie powierzchnia nie jest pochyła i nie przeszkadza w swobodnej grze.
Dwie drużyny grają przeciwko sobie. Składają się one z dwóch lub trzech graczy, którzy mają łącznie 6 kul na drużynę. Mogą również współzawodniczyć dwie osoby. Przed rozpoczęciem gry należy ustalić (wylosować), która drużyna ma prawo wyznaczyć cel, czyli wyrzucić małą kulkę o średnicy 25-30 mm (świnkę) na odległość od 6 do 10 metrów. Zawodnicy rzucają kule z okręgu o średnicy 35-50 cm, a w czasie rzutu obie stopy rzucającego muszą dotykać ziemi tak długo, aż rzucona kula spadnie na ziemię. Grę rozpoczyna zawodnik z drużyny, która rzuciła „świnkę”, próbując umieścić swoją kulę jak najbliżej świnki. Następnie jeden z graczy drużyny przeciwnej rozgrywa swoją kulę, mając do wyboru trzy możliwości:
-celuje jak najbliżej świnki
-celuje w kulę przeciwnika, próbując ją wybić (odsunąć od świnki)
-stara się przesunąć „świnkę” tak, by oddalić ją od kuli przeciwnika.
Jeśli po rzucie jego kula znajduje się najbliżej „świnki”, to następny rzut należy do drużyny przeciwnej. Jeśli natomiast zawodnikowi nie udało się umieścić kuli najbliżej świnki, to jego drużyna gra do momentu, kiedy ich kula znajdzie się najbliżej „świnki” lub do wyczerpania wszystkich swoich kul.Jeżeli jedna drużyna nie ma już kul, to druga drużyna rozgrywa wszystkie kule, które jej pozostały w grze.Po wyrzuceniu wszystkich kul obu drużyn następuje koniec pierwszej rozgrywki. Punkty zdobywa tylko jedna drużyna, w zależności od tego, ile kul ma bliżej „świnki” od kul przeciwnika, a więc możliwe jest zdobycie od 1 do 6 punktów.Koniec partii następuje wtedy, gdy którakolwiek z drużyn zdobędzie 13 punktów.